Czar Słowenii | Čar Slovenije


Saga, Vi & Stadion Stožice (DVD) we wrześniu ukażą się w Polsce!

13 września 2013 roku, po raz pierwszy oficjalnie ukażą się w Polsce trzy wydawnictwa słoweńskiej grupy Siddharta: koncertowe DVD „“Live From Stadion Stožice”, album koncertowy “VI” oraz ostatnia, jak do tej pory, płyta studyjna „Saga”. Polskim dystrybutorem tych wydawnictw jest MonseArt Music Management (www.monseart.com). Płyty można zamawiać od 21 sierpnia na www.empik.com i www.merlin.pl

Album „VI” oraz DVD „Live From Stadion Stožice” zostały zarejestrowane podczas triumfalnego koncertu Siddharty w Ljubljanie - 18 czerwca 2011 roku. Występ obejrzało 11 tysięcy osób. Był to wyjątkowy występ, gdyż zespół zaprezentował podczas niego po raz pierwszy same premierowe utwory, skomponowane z myślą o tym właśnie show. Podczas koncertu gościnnie wystąpiła między innymi formacja Laibach, z którą Siddharta wykonała jej kompozycję „B Maschina”. Koncert trwał 3,5 godziny i zespół zagrał 35 utworów. Opinie fanów był wyłącznie entuzjastyczne.

Zdjęcia zostały zrobione w technologii 2D i 3D. Pakiet DVD zawiera zdjęcia 3D i dodatkowy dysk z 50-minutowym dokumentem o przygotowaniach do koncertu oraz galerią zdjęć 3D.

Miesiące planowania i przygotowań poskutkowały projektem zatytułowanym „Saga”. początki datują się na koniec 2008 roku kiedy zostały nagrane trzy pierwsze utwory na potrzeby nowego albumu. Był to pierwszy raz, kiedy Siddharta nagrała całą płytę pod okiem fanów, którzy mogli cały proces śledzić on-line dzięki codziennym wiadomościom ze studia, itp.

„Saga” kontynuowana była wydaniem pierwszego singla w grudniu 2008 roku. Vojna Idej wyszła w nakładzie jedynie 1.000 kopii, w okładce z ilustracjami, których twórcą był znakomity młody artysta Blaž Porenta. Twórcą pomysłu, na którym bazował projekt był Sašo Dornik i Veto Group.

Na przełomie 2008 i 2009 roku zespół wyleciał do Los Angeles. Tam pracował przez trzy miesiące z producentem Rossem Robinsonem (znanym ze współpracy z zespołami takimi jak Korn, Slipknot, Sepultura, The Cure, Deftones, Machine Head, Soulfly, Norma Jean, At The Drive-In). Jeszcze przed powrotem do domu został wydany wideoklip Vojna Idej, a wkrótce po powrocie – kolejny raz w limitowanej edycji 1.000 kopii – drugi singiel z „Sagi”, Napalm 3. Trzeci singiel, Baroko, pojawił się latem, również jako limitowana edycja, a ta sama kreatywna ekipa stworzyła zdecydowanie inny wideoklip, który łączy Napalm 3 i Baroko w jedną opowieść. Ostatnim singlem zapowiadającym wydanie albumu był Angel Diabolo.

„Saga” została wydana w listopadzie 2009. Zespół przedstawił ją fanom podczas ekskluzywnego koncertu w pełnej sali Kina Šiška w Ljubljanie.

Siddharta powstała w 1995 roku, kiedy czterej przyjaciele – Tomi M. (wokal, gitara), Primož B. (gitara, wokal pomocniczy), Primož M. (gitara basowa) i Boštjan M. (perkusja) – postanowili zacząć grać razem pod nazwą przyjętą z tytułu znanej książki Hermanna Hesse. Szybko wypracowali swoje własne brzmienie. Chcieli, żeby było odmienne – wzbogacili je o saksofon i keyboard. Do zespołu dołączyli Cene R. (saksofon) i Tomaž O. R. (keyboard). Wspólnie stworzyli charakterystyczne i rozpoznawalne brzmienie. Przed wydaniem pierwszego albumu można było usłyszeć Siddhartę w projekcie RTV Słowenia i Studio Tivoli, do którego Siddharta została wybrana spośród wielu innych obiecujących zespołów i umieszczona jako pierwsza na składance „Tivolski Pomp”.

Do końca roku 1996 Siddharta miała 14 piosenek gotowych do nagrania. W roku 1997 wzięła udział w projekcie Tivolski Pomp, który zaowocował składanką, na której znalazł się utwór Lunanai. Debiutancki album ID nagrany został w Studio Tivoli pomiędzy kwietniem 1998 a lutym 1999. Przy nagraniu współpracowali Dejan Radičevič i Anders Kallmark. Patrząc w przyszłość, Siddharta nagrała dwie wersje albumu – na rynek lokalny i zagraniczny. Okładka zaprojektowana przez dwoje studentów wzornictwa – Maję Bagi oraz Iviana Mujezinovica – zdobyła nagrodę na festiwalu Sztuki i Wzornictwa w Zagrzebiu. Debiutancki album uzyskał status platynowego; został sprzedany w ilości 13.000 kopii.

Kolejne lata działalności to pasmo nieprzerwanych sukcesów, zarówno w Słowenii, jak i w Europie. Wartotu między innymi podkreślić, że klip „My Dice” z 2004 roku był wykorzystywany w czołówce MTV Rock Chart i emitowany był przez tydzień w MTV Europe. Od 20 września 2004 roku pojawiał się również w kilku innych ważnych stacjach w Europie (MTV, VIVA, VH1). Utwór „My Dice” można było usłyszeć także w europejskich stacjach radiowych. 13 września 2004, razem z premierą w MTV Europe, Siddharta została uznana przez MTV za Artystę Tygodnia.

W 2005 roku Siddharta otrzymała w Lizbonie swoją pierwszą nagrodę MTV European Music Award (EMA) w kategorii Best Act. Ten sukces grupa powtórzyła rok później zwyciężając w kategorii Artysta Roku.

Zespół cieszy się duża popularnością także w Polsce. W marcu 2013 roku grupa zagrała pięć koncertów w naszym kraju (Wrocław, Warszawa, Poznań, Kraków, Bielsko-Biała), które zgromadziły setki fanów. Na wiosnę 2014 roku grupa zapowiada kolejną wizytę w naszym kraju.

Siddharta otrzymała wiele nagród za osiągnięcia medialne.

2000
1. Nagroda Bumerang w kategorii Przebicie
2. Nagroda Zlati Petelin w kategorii Najlepszy Debiut
3. Nagroda Zlati Petelin w kategorii Najlepszy Album Rockowy
4. Nagroda Zlati Petelin w kategorii Najlepszy Album
5. Nagroda The Zagreb Art and Design Triennial za okładkę albumu Id

6. Złota płyta za album Id
7. Platynowa płyta za album Id

2001
1. Nagroda Zlati Petelin w kategorii Najlepsza Grupa
2. Złota płyta za album Nord 3. Platynowa płyta za album Nord

2002
1. Nagroda Viktor w kategorii Artysta Roku
2. Nagroda Bumerang w kategorii Grupa Roku
3. Druga Złota płyta za album Nord

2003
1. Nagroda Viktor w kategorii Wideoklip Roku (Under Venus)
2. Nagroda Golden Drum za “krwawe” opakowanie specjalnej edycji albumu Rh-
3. Złota płyta za album Rh-
4. Platynowa płyta za album Rh-

2004
1. Nagroda Viktor w kategorii Artysta Roku
2. Nagroda Viktor w kategorii Szczególne Osiągnięcia
3. Nagroda Slovenian Radio Festival (SRF) za najlepszą piosenkę; decyzją redaktorów radiowych: Napoj
4. Wielka Nagroda 13th Slovene Advertising Festival (SOF): “krwawe” opakowanie
5. Nagroda Magdalena Golden Bra za kreatywną komunikację: “krwawe” opakowanie
6. Najwyższy poziom sprzedaży w Słowenii, Diamentowa płyta za album Rh-
7. Opakowanie specjalnej edycji albumu Rh- wpisane na listę finalistów nagrody festiwalu designu i reklamy Cresta.

2005
1. Nagroda Viktor w kategorii Artysta Roku
2. MTV European Music Award w kategorii Best Act

2006
1. Nominacja do nagrody Viktor w kategorii Artysta Roku 2005
2. Nominacja do MTV European Music Award w kategorii Best Act – MTV Adria 2005

2007
1. Nagroda Viktor w kategorii Artysta Roku 2006
2. Złota płyta za album Petrolea 3. Platynowa płyta za album Petrolea

2008
1. Nominacja do nagrody Viktor w kategorii Artysta Roku 2007

2010
1. Nagroda Viktor w kategorii Artysta Roku 2009 Utwory i wideoklipy Siddharty nieustannie gościły na listach przebojów, często na ich szczycie.

Materiały prasowe

Saga, Vi & Stadion Stožice (DVD) Septembra Izidejo na Poljskem!

Dobre novice za vse naše fane in prijatelje s Poljske!

Originalne (slovenske) izdaje Sage (2009), VI (2011) in Stadion Stožice dvojni DVD (2011) se bodo 13. septembra letos pojavile v trgovinah na Poljskem!

Prednaročila bodo na voljo od 13. septembra prek www.empik.com in www.merlin.pl!

siddharta, saga
siddharta, vi
siddharta, stadion stozice, koncert